Donald Trump resmen göreve başladı!

Donald Trump resmen göreve başladı!

ABD'nin 45. başkanı seçilen Donald Trump, kongrenin bahçesindeki yemin töreni sonrası 8 yıldır Beyaz Saray'ın sahibi Barack Obama'dan görevi devralacak. Trump, kilisedeki dini törenin ardından Obama ile buluşmak için Beyaz Saray'a geçti.

Donald Trump, seçimler sonrası günlerce beklediği Beyaz Saray'daki koltuğuna nihayet oturdu.

ABD'deki törenler büyük güvenlik önlemleri altında başladı. Trump, kilisedeki yemin töreninin ardından kongre binasına geçti. İşte dünyanın büyük bir merakla beklediği yemin töreninden satır başları:

FLAŞTRUMP KONUŞTU

ABD Başkanlığı görevini devralan Donald Trump, yemin töreni sonrası konuşma yapıyor. Konuşmasının ilk bölümünde Barack Obama'ya bu geçiş döneminde gösterdiği ilgiye teşekkür eden Trump, bu yeni dönemle birlikte azınlığın değil çoğunluğun yönetime geldiğini kaydetti. Trump şöyle konuştu:

"Burada toplanan herkezin anı bu. Gün artık sizin gününüz. ABD, sizin ülkeniz. Burada önemli olan şey, hangi partinin hükümeti kontrol ettiği değildir. Önemli olan hükümetimiz halk tarafından kontrol ediliyor mu edilmiyor mu önemli olan budur. Bu dönem tarihe, halkın iktidara geldiği artık unutulmayacağı bir dönemdir. Şu anda milyonlarca insan burada bu tarihi anın parçası olmak için burada. Dünya daha önce böyle bir şey görmedi.

Bu hareketin merkezinde çok önemli bir şey var. Ulus, vatandaşlarına hizmet etmek için vardır. Amerikalılar kendilerine iyi bir iş ve güvenlik isterler. Bunlar haklı ve makul isteklerdir. Çocuklar ve anneler yoksulluk içerisinde. Kapatılmış, pas tutmuş fabrikalar. Eğitim sistemi, bu kadar nakit olmasına rağmen imkandan yoksun. Uyuşturucu bugüne kadar çok can aldı ve bu potansiyeli harekete geçilmesinin önüne geçtiler. Bu durum burada sona eriyor. Biz bir ulusuz. Biz tek yüreği, tek vatanı ve aynı alın yazısını paylaşıyoruz. Bugün burada ettiğim yemin herkese ettiğim bir bağlılık yeminidir.

Dış endüstriyi geliştirdik içeriyi ihmal ettik. Başka ülkelerin sınırlarını savunduk kendi sınırlarımızı ihmal ettik. Bu süreçte trilyonlarca doları yurt dışında harcadık. Diğer ülkeleri zenginleştirdik, refah ve ülkenin güven düzeyi gittikçe azaldı. Teker teker fabrikalar kapandı. Milyonlarca Amerikalı işçi işsiz kaldı. Orta sınıfın işsizliği ellerinden uçtu. Bu geliri de dünyaya dağıttık. Bu geçmişte kaldı ve sadece şimdi geleceğe bakıyoruz.

Bugün burada her kentte duyulacak, yeni bir kararname vizyon ortaya koyuyoruz. Bugünden itibaren sadece Amerika önceliğimiz olacak. Alacağımız her karar; ticaret, vergi, göçmen meselesi konusunda alınacak her karar ABD'lilerin çıkarına olacaktır. Bu korumacılık büyük bir gücü beraberinde getirecek. Sizinle son nefesime kadar mücadele edeceğim ve sizi hayal kırıklığına uğratmayacağım. Sınırlarımızı geri getireceğiz, düşlerimizi geri getireceğiz. Yeni yollar yapacağız.

FLAŞTRUMP YEMİN ETTİ

Donald Trump, devir teslim töreninin son bölümünde yer alan yemin törenine geçti. Trump ailesiyle birlikte geldiği platforma yemin ederek, başkanlık görevini resmen devralmış oldu.

FLAŞObama ve Trump buluştu

Beyaz Saray'daki çay ikramından sonra Obama ve Trump çiftleri töreni için Kongre binasına doğru hareket edecek.

FLAŞABD'de sokaklar karıştı

 Donald Trump, görevi devralmadan kendisine karşı protesto gösterilerinin de fitili ateşlendi. Polis, gösterilere izin verilmeyeceğini duyurmasına rağmen, Beyaz Saray'a yakın bölgelerde protestolar yaşanıyor. Polis, bölgedeki güvenlik önlemlerini artırdığı belirtildi.

Etiketler: Donald, Trump, resmen, göreve, başladı!,

Tarih: 20.01.2017 23:00:03

Tüm Dünya Haberleri »

Diğer Dünya Haberleri